Sadzimy drzewa w ul. Piaskowej w Puławach

Piaskowa 1.jpeg

Sadzimy drzewa w ul. Piaskowej w Puławach

Kończy się sadzenie drzew  wzdłuż ul. Piaskowej.  W pasie zieleni swoje miejsce znalazło 60 szt. klonów zwyczajnych odm. Drumondii, Acer platanoides ‘Drummondii’ . Gatunek ten zawdzięcza swą urodę liściom.

Odmiana charakteryzuje się gęstą, regularną koroną, dorasta do 12 metrów wysokości i 7 metrów szerokości. Najmłodsze, właśnie pojawiające się liście są różowe, później stają się jasnozielone. Jednak najbardziej uwagę przyciąga szeroki, brzeżny margines liścia, który jest początkowo kremowy, a z czasem uzyskuje odcień bieli. Z bliskiej odległości wzór jest ostry i wyrazisty, natomiast z oddali drzewo przyjmuje seledynową, jasną barwę, kontrastującą z dojrzałą, głęboką zielenią liści innych roślin. Liście w zarysie są zwykle 5-klapowe o średnicy w granicach 15 cm, z dużymi, nielicznymi, ostro zakończonymi ząbkami. Ponieważ przypominają kształtem liście platana, stąd właśnie wywodzi się nazwa gatunku platanoides, oznaczająca: podobny do platana. Na krótko przed rozwojem liści Acer platanoides ‘Drummondii’ wyróżnia się kwitnieniem. Wówczas cała korona przybiera żółtawe zabarwienie. Same kwiaty są malutkie
i mało dekoracyjne ale zebrane w obfite baldachogrona tworzą wspaniały efekt. Ponadto drzewo jest miododajne, stąd w ciepłe, słoneczne nie brakuje na nim pracowitych pszczół. Odmiana ‘Drummondii’ ma przeciętne wymagania glebowe. Nie należy jej jedynie sadzić na glebach skrajnie suchych lub zbyt mokrych. Stanowisko powinno być słoneczne ale roślina jest też cienioznośna. Drzewo dobrze radzi sobie w warunkach miejskich i jest całkowicie odporne na mrozy. Niekiedy na roślinie można zaobserwować rewersje, czyli pojawiające się pędy z zielonymi liśćmi bez obwódki w typie gatunku. Takie wyradzające się pędy należy usuwać, chyba że interesuje nas posiadanie odmiany dwubarwnej.

Wszystkie drzewa posadzone zostaną z pełną ochroną w postaci wymiany gleby, opalikowania, spionizowania, a w sezonie letnim zaopatrzone zostaną w worki nawadniające. Pnie drzew zabezpieczono specjalną tkaniną, która ma zabezpieczyć młodą korę pnia drzew przed nagrzewaniem i pękaniem. Juta to naturalny, biodegradowalny materiał pochodzenia roślinnego, który posiada różnorodne zastosowanie. W ogrodnictwie taśma jutowa służy do owijania pni drzew w celu ochrony przed uszkodzeniami ale przede wszystkim  zmniejszenia  parowania wody przez młodą korę po przesadzeniu roślin, co zazwyczaj ma miejsce w przypadku drzew liściastych. Ponadto takie zabezpieczenie chroni młode drzewa przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi przeciwdziałając nagrzewaniu się gładkiej powierzchni kory młodych drzew, a tym samym jej pękaniu. Jest to szczególnie ważne  w zimie, kiedy mocne słońce operujące w dzień  przechodzi w silny mróz nocą. Zabezpieczamy pień od nasady do korony na okres pierwszych 2-3 lat. Szczególnie zalecane jest owijanie pni drzew szybko rosnących, a do takich możemy zaliczyć  między innymi klony.

Pliki do pobrania

Zarząd Dróg Miejskich w Puławach

24-100 Puławy 

ul. Skowieszyńska 51

tel. 81 888 40 90

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Powrót na początek strony