Pielęgnacja drzew w mieście etap I - maj - czerwiec 2023 r.

Widok na drzewo.jpg

Już  rozpoczynają się prace  przy konserwacji drzewostanu miejskiego.

Obejmą one:  cięcia pielęgnacyjne, redukcyjne i techniczne w odniesieniu do 171 sztuk drzew.  W koronach kilkunastu drzew zaplanowano wykonanie  łącznie 29 sztuk asekuracyjnych wiązań elastycznych. W otoczeniu drzew osłabionych wykonywane będą zabiegi  mikoryzacji  ( 8 szt. drzew) Mikoryzacja stosowana  jest w celu poprawy warunków siedliskowych poprzez wszczepienie szczepionki  grzybowej w system korzeniowy drzewa. Mikoryza minimalizuje stres i stymuluje system korzeniowy do regeneracji. Wspomaga funkcjonowanie korzeni, chroni je  przed patogenami, pozwala na przetrwanie okresów suszy. Ponadto pielęgnacją objęto 6 szt. puławskich pomników przyrody, zaś nowe pomniki – uchwalone prze Radę  Miasta Puławy w ostatnich 2 latach zyskają specjalne tabliczki informacyjne. Prace realizowane będą również w  obrębie terenów  objętych wpisem do rejestru zabytków woj. lubelskiego, w tym w ul. Parkowej i Al. Królewskiej ( 5 szt.). Na terenach  przyulicznych  pielęgnacją objęto – teren w otoczeniu Urzędu Miasta - 17 sztuk, w ul. Gałczyńskiego – 3 sztuki, ul. Mokra - 5 sztuk, ul. Norwida - 39 sztuk, ul. Wojska Polskiego – 45 sztuk, ul. Powstańców Listopadowych – 2 sztuki, przy ciągu pieszo - jezdnym przy ogródkach działkowych od strony wału wiślanego – 1 sztuka, ul. Orzeszkowej – 1 sztuka, ul. Cichockiego- 1 sztuka, ul. Słowackiego – 1 sztuka. Na miejskich  terenach  zieleni pielęgnacją objęto - Błonia Miejskie – 41 sztuk drzew.

Podstawą przedmiaru prac były specjalistyczne przeglądy drzew wykonane w 2022 r oraz zgłoszenia i interwencje mieszkańców.

Prace wykonywane będą w systemie alpinistycznym pozwalającym na precyzyjne i bezpieczne zabiegi w koronach drzew. Teren po pracach zostanie uprzątnięty, a urobek zezrąbkowany i wywieziony.  Po przeprowadzonym przetargu wykonawcą prac konserwacyjnych – I etap będzie firma  DALPINEX z siedzibą w Bielsku Białej.

Prace wykonywane będą pod nadzorem branżowego  inspektora nadzoru. Nad koordynacja prac czuwać będzie Dział Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach tel. 81 8884601.

Przy pielęgnacji drzew zwrócona będzie szczególna uwaga na ewentualną obecność ptasich gniazd  w koronach  pielęgnowanych drzew. W takich przypadkach prace w danym rejonie będą okresowo przerywane i wznawiane po  wyprowadzeniu lęgów.

Pragniemy nadmienić, że zadaniem władz miasta w zakresie ochrony przyrody jest dbałość  o stan zieleni, w tym szczególnie drzew i  krzewów.

Głównym powodem prac pielęgnacyjnych jest odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców, przy całej staranności o zachowanie istniejących wartości przyrodniczych.

Zarząd Dróg Miejskich w Puławach jako administrator wielu terenów publicznych  co roku zleca wykonanie niezbędnych dokumentacji przyrodniczych zieleni wysokiej na terenie miasta  tj.: ekspertyzy, opinie, dokumentacje stanu istniejącego.

Na ich podstawie sporządzane są przedmiary prac pielęgnacyjnych określające ich zakres, termin wykonania oraz sposób prowadzenia. Oczywiście zakres zabiegów jest zróżnicowany i dostosowany do stanu i  kondycji drzewa oraz  jego statusu i  lokalizacji. Szczególną troską otacza się drzewa sędziwe, rosnące na terenach zabytkowych oraz pomniki przyrody. Wykonawcy zlecenia wyłaniani są w postępowaniach przetargowych  prowadzonych zgodnie z zasadami ustawy ‘Prawo zamówień publicznych”.

Środki na prace pielęgnacyjne drzewostanu komunalnego  pochodzą z budżetu Miasta Puławy. Zasadą jest, że wszystkie prace pielęgnacyjne drzewostanu prowadzone są pod specjalistycznym nadzorem inspektorskim.