Ochrona nowych nasadzeń drzew miejskich

6.jpg

       Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim borykają się nowe nasadzenia drzew w mieście, szczególnie
w pasach drogowych jest brak wody.

Przyczynia się do tego narastające ocieplanie klimatu, jak również zmniejszający się poziom wody podziemnej między innymi wskutek zagęszczającej się zabudowy miejskiej oraz rozbudowy instalacji podziemnych.

Susza to ogromny stres zwłaszcza dla młodych roślin. Hamuje wzrost roślin i może powodować zamieranie. 

         W Puławach od kilku lat stosujemy perforowane rury drenażowe do nawadniania drzew sadzonych na terenach parków i skwerów. Wymagają one jednak systematycznego, częstego i precyzyjnego podawania wody.

W pasach drogowych nie zawsze jest możliwość codziennego podlewania drzew rozproszonych wzdłuż wielu ulic gminnych.

     Od ubiegłego roku stosowane są specjalne polipropylenowe sakwy na wodę owijane wokół pni. Dzięki membranowej konstrukcji worka, woda jest kropelkowo uwalniana precyzyjne do systemu korzeniowego drzewa. Zmniejsza to szok wywołany przesadzeniem oraz suszą. Worki napełniane są raz w tygodniu, a ich instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga stosowania żadnych narzędzi. Wszystkie drzewa podlewane w ten sposób przetrwały rok bez większych przeszkód. W obecnym sezonie kontynuujemy ten sposób podawania wody.

    Planujemy, aby drzewa miejskie sadzone w tym roku, również miały szansę korzystania z wody w sezonie letnim. Mamy nadzieję, że treegatory poprawią warunki wzrostu i zdrowotności młodych drzew, a w konsekwencji zaoszczędzimy środki na nowe nasadzenia w kolejnych sezonach.

Dodatkowo na drzewa sadzone w trudnych warunkach nakładane są specjalne osłony, zapobiegające uszkodzeniom pnia podczas koszenia lub innych prac technicznych.

 

Zarząd Dróg Miejskich w Puławach

24-100 Puławy 

ul. Skowieszyńska 51

tel. 81 888 40 90

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Powrót na początek strony