Wprowadzenie ograniczeń w oświetleniu dróg na terenie miasta Puławy

widok na lampę1.jpg

W związku z koniecznością zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% zgodnie z wprowadzoną ustawą w tym zakresie, Miasto Puławy wprowadza ograniczenia w działaniu oświetlenia drogowego na terenie Miasta Puławy.

Podobnie jak inne miasta i gminy w Polsce, musimy ograniczyć w wybranych godzinach systemowe wykorzystanie oświetlenia ulicznego, terenów zielonych i rekreacyjnych należących do miasta.

 Zmiany nie obejmą głównych ciągów tranzytowych Puław:

1: Lubelska-Centralna-Piłsudskiego-Most,

2: Żyrzyńska-Partyzantów-Zielona-Kazimierska-Włostowicka,

3: Dęblińska-Piaskowa-Piłsudskiego.

Czas częściowego wyłączania oświetlenia drogowego: 23.30 – 5.00.

Czas wyłączania oświetlenia parków i skwerów miejskich: 22.30 – do świtu.

Z uwagi na dużą aktywność mieszkańców, mimo wysokich kosztów przestawienia zegarów regulujących czas oświetlenia lamp, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, okołoświątecznym i sylwestrowym, zwiększymy zakres oświetlenia nocnego w Puławach. Zachowamy także większość oświetlenia świątecznego. Będzie ono zachowane przy ulicach Centralnej i Piłsudskiego, al. Partyzantów (od ul. Lubelskiej do ul. Wojska Polskiego), Lubelskiej (od Zielonej do Wojska Polskiego), Gościńczyk oraz Al. Królewska. Oświetlone będą okolice Placu Chopina, gdzie znajdzie się choinka miejska.

Ze względu na starą instalację oświetleniową nie możemy dokładnie odłączyć każdej z ulic. Tworzy ona często połączony system oświetlenia dróg. Zdarzą się sytuacje, gdy przy ciągu głównym będzie włączone oświetlenie ulic bocznych. Są wśród nich ulice: Jaworowa, Eustachiewicza, 3 Maja, 6 Sierpnia, 4 Pułku Piechoty Wojska Polskiego, Wróblewskiego, Wojska Polskiego, Królewska, Olszewskiego, Norwida, Józefa Bema, Sowińskiego, Michała Heidenreicha "Kruka", Żeromskiego, Sienkiewicza, Skowieszyńska, fragment Głębokiej, Lucjana Kaznowskiego, Mokra, Zbożowa, fragment Kolejowej i boczna część Lubelskiej.

Proces przechodzenia w tryb oszczędnościowy potrwa około tygodnia. Dostosowanie się do wymogów ustawowych o oszczędzaniu energii elektrycznej wymusza poniesienie dużych nakładów finansowych (kilkadziesiąt tysięcy złotych) oraz pracy manualnej, np. przy przeprogramowaniu zegarów. Obecnie nie ma możliwości centralnego sterowania oświetleniem w Puławach. Będzie to możliwe po bliskiej częściowej modernizacji sieci i jej przebudowie na LED w ramach pozyskanych w tym roku funduszy z "Polskiego Ładu".

 

Zarząd Dróg Miejskich w Puławach

24-100 Puławy 

ul. Skowieszyńska 51

tel. 81 888 40 90

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Powrót na początek strony