Ważki i Motyle-Inwentaryzacja przyrodnicza fauny w Puławach

zdjęcie publikacji ukazujących ważki siedzące na gałązce.JPG

Oddajemy do rąk mieszkańców i miłośników przyrody kolejną publikację przygotowaną w ramach  inwentaryzacji przyrodniczej Miasta Puławy związanej z monitoringiem siedlisk przyrodniczych, gatunków fauny i flory występujących na terenie gminy. „Ważki i motyle. Inwentaryzacja przyrodnicza fauny w Puławach” to  wydawnictwo o charakterze informacyjno-przyrodniczym. Broszura przybliża czytelnikom rzeczywisty wymiar życia przyrodniczego dwóch rzędów z gromady Owady, tym samym stanowi materiał edukacyjny oraz pozwala zachęcić mieszkańców miasta do prowadzenia własnych obserwacji przyrodniczych.

Niniejsza publikacja jest kontynuacją działań Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.  Wykonany w 2016 r. opis przyrodniczy obszaru gminy dał podstawę do szerszych analiz, w tym wybranych grup ze świata roślin czy zwierząt. Inwentaryzacja przyrodnicza Ważek i Motyli na terenie Puław przygotowana została  na podstawie badań prowadzonych przez Panią Ewę Rauner – Bułczyńską w latach 2017-2021 nad populacją owadów w mieście. Możliwość  konfrontacji badań autorki z pierwszymi  badaczami puławskiego środowiska Ważek (Odonata)  - wykładowcami dawnego Instytutu  Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach, z początku XX wieku, prowadzi do unaocznienia zmian zachodzących w najbliższym środowisku na skutek ewolucji oraz procesów cywilizacyjnych.  Nie mniej ważną intencją jest zachęcenie mieszkańców i gości Puław do świadomego przebywania na łonie przyrody – czerpania z jej bogactwa, wartości i piękna przy dbałości o nią i respektowaniu jej praw.

Wspólnie z autorką badań przyrodniczych, miłośniczką owadów, mamy nadzieję, że publikacja zachęci do zgłębienia wiedzy o małych ale niezwykle barwnych mieszkańcach naszego miasta  oraz  do prowadzenia własnych obserwacji natury.  Wykonana praca daje również możliwość oceny stanu środowiska miasta z wykorzystaniem ważnych bioindykatorów dla oceny powietrza ( motyle) i wody (ważki).

Publikację można otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej w Puławach, która mieści się w pawilonie na Skwerze Niepodległości przy Al. Królewskiej.