Nowe nasadzenia w ul. Piaskowej

20220614_114101 (002).jpg

     Zarząd Dróg Miejskich w Puławach stał się prawnym zarządcą ul. Piaskowej, po wyroku Naczelnego  Sądu Administracyjnego z września ubiegłego roku.
   Jeszcze przed zimą wykonano inwentaryzację zieleni istniejącej oraz przeprowadzono niezbędne, wynikające z konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa dla ludzi i ruchu drogowego, wycinki i pielęgnację drzew. 

    Drzewostan tej ulicy jest niejednorodny. Odcinkami  dominują wiekowe już nasadzenia klonów jesionolistnych oraz klonów zwyczajnych. Domieszkowo pojawiają się drzewa innych gatunków i odmian.  Wśród nich: klon zwyczajny odm. kulistej, tworzący z czasem szerokie korony, niepożądane w pasach drogowych; pojedyncze egzemplarze lipy drobnolistnej i sumaka octowca.

W większości są to drzewa w wieku ponad 50 lat, co dla klonu jesionolistnego jest już fazą  senilną.  Stan wielu z pozostawionych jeszcze klonów jesionolistnych jest niezadowalający i w ciągu kilku lat będzie potrzeba podjąć decyzję o ich dalszym losie. 

Taki stan daje jednak możliwość przemyślanej przebudowy zieleni. Aktualnie istnieje możliwość posadzenia 60 szt. drzew na całym odcinku drogi

Pierwsze sadzenie drzew zaplanowano na jesień bieżącego roku. Po analizie warunków siedliskowych, historycznych  i  przestrzennych dokonano wyboru gatunku drzew, które stworzą w najbliższej przyszłości dwustronny, zielony  szpaler  izolacyjny.  Jest to:

  1. Acer platanoides (klon zwyczajny) ‘Drummondii’ zawdzięcza swą urodę liściom.

 Klon zwyczajny Drummondii , od kilku lta sadzony z powodzeniem na osiedlach PSM

    Odmiana charakteryzuje się gęstą, regularną koroną, dorasta do 12 metrów wysokości i 7 metrów szerokości. Najmłodsze, właśnie pojawiające się liście są różowe, później stają się jasnozielone. Jednak najbardziej uwagę przyciąga szeroki, brzeżny margines liścia, który jest początkowo kremowy, a z czasem uzyskuje odcień bieli. Z bliskiej odległości wzór jest ostry i wyrazisty, natomiast z oddali drzewo przyjmuje seledynową, jasną barwę, kontrastującą z dojrzałą, głęboką zielenią liści innych roślin. Liście w zarysie są zwykle 5-klapowe o średnicy w granicach 15 cm, z dużymi, nielicznymi, ostro zakończonymi ząbkami. Ponieważ przypominają kształtem liście platana, stąd właśnie wywodzi się nazwa gatunku platanoides, oznaczająca: podobny do platana. Na krótko przed rozwojem liści Acer platanoides ‘Drummondii’ wyróżnia się kwitnieniem. Wówczas cała korona przybiera żółtawe zabarwienie. Same kwiaty są malutkie i mało dekoracyjne ale zebrane w obfite baldachogrona tworzą wspaniały efekt. Ponadto drzewo jest miododajne, stąd w ciepłe, słoneczne nie brakuje na nim pracowitych pszczół. Odmiana ‘Drummondii’ ma przeciętne wymagania glebowe. Nie należy jej jedynie sadzić na glebach skrajnie suchych lub zbyt mokrych. Stanowisko powinno być słoneczne ale roślina jest też cienioznośna. Drzewo dobrze radzi sobie w warunkach miejskich i jest całkowicie odporne na mrozy. Niekiedy na roślinie można zaobserwować rewersje, czyli pojawiające się pędy z zielonymi liśćmi bez obwódki w typie gatunku. Takie wyradzające się pędy należy usuwać, chyba że interesuje nas posiadanie odmiany dwubarwnej.

     Wszystkie drzewa posadzone zostaną z pełną ochroną w postaci wymiany gleby, opalikowania, spionizowania,
a w sezonie letnim zaopatrzone zostaną w worki nawadniające.

Zarząd Dróg Miejskich w Puławach

24-100 Puławy 

ul. Skowieszyńska 51

tel. 81 888 40 90

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Powrót na początek strony