Łąki kwietne powstają w Puławach

Kwiaty na łące.jpg

Łąki kwietne powstają w Puławach

Łąki kwietne mogą stanowić alternatywę  dla trawników miejskich, szczególnie jako wzmocnienie miasta na skutki zmian klimatu. Wielogatunkowe, kolorowo kwitnące łąki stanowią doskonałe miejsce życia  owadów, w tym wielu pożytecznych jak i innych małych zwierząt.  Ich utrzymanie jest  mniej kosztowne niż tradycyjnego trawnika -koszenie odbywa się 2 – 3 razy w roku. Taki teren posiada dużo większą chłonność środowiskową, zatrzymując zanieczyszczenia jak i  magazynując wody opadowe. Właściwy dobór roślin i duży udział roślin kwitnących może być również ciekawy elementem dekoracyjnym w mieście.

Wychodząc naprzeciw ogólnoświatowym trendom przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz licznym wnioskom mieszkańców naszego miasta w tym tygodniu rozpoczną się prace ogrodnicze   zamiany blisko 9 tys. m2 trawników na wieloletnie łąki kwietne.  Dotyczy to obszarów zieleni w pasach drogowych ul. Ceglanej, Sosnowej i Dęblińskiej. Uprawiona zostanie gleba i posiane nasiona zawierające jednoroczne i wieloletnie rośliny łąkowe. Na pierwsze efekty będziemy czekali do wiosny, a pełna wegetacja  powinna nastąpić po dwóch sezonach.

Od efektów naszych prac uzależniamy zamiany kolejnych terenów w kwitnące łąki.  Dotychczas takie obszary cieszą ludzi i  owady na Błoniach oraz na skwerze przy ul. Wróblewskiego.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców – właścicieli ogrodów i działek rekreacyjnych do przyłączenia się do naszej akcji. Nawet najmniejszy skrawek zieleni można zamienić na raj dla oczu i owadów, na miejsce swobodnego obcowania z przyrodą , prowadzenia obserwacji ekologicznych.